zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

System endokannabinoidowy

System endokannabinoidowy

Endokannabinoidowa produkcja w organizmie człowieka

Endokannabinoidowa produkcja w organizmie człowieka


Gdy kannabinoid został wyizolowany z rośliny konopi, naukowcy odkryli, że ciało ludzkie produkuje podobne substancje na własną rękę. Substancje te są obecnie znane jako "endogenne kanabinoidy." Nie tylko ludzie wytwarzają swoje własne kanabinoidy, ale mają również receptory zaprojektowane specjalnie do rozpoznawania i reagowania na nie. Wspólnie kanabinoidy organizmu i receptory, które wiążą się z nimi tworzą system endokannabinoidowy. System ten jest odpowiedzialny za wiele funkcji w organizmie człowieka, takich jak utrzymanie homeostazy.


Jak to działa?


System endokannabinoidowy organizmu opiera się na naturalnej produkcji kannabinoidów endogennych, aby funkcjonować poprawnie. W celu wytworzenia odpowiedniej ilości endogennych kanabinoidów, jednostka wymaga wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3.
Kwasy omega-3 są prekursorem endogennych kanabinoidów. Jeżeli w ludzkim organiźmie znajduje sie ich niewiele, nie będzie on w stanie wyprodukować wystarczającej ilości kanabinoidów potrzebnych do utrzymania równowagi układu endokannabinoidowego. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 są również istotne dla zdrowia innych elementów w tym systemie. Na przykład, związki te ułatwiają wzrost i regenerację receptorów CB1, które są wymagane w celu przetworzenia kannabinoidów dowolnego typu. Ponadto, Omega-3 są ważne dla ogólnego stanu zdrowia komórek mózgowych.


Niedobór Omega-3


Jeśli dieta nie zawiera wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, organizm może nie być w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości endogennych kannabinoidów we własnym zakresie. Ponadto, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają wzrost i “naprawiają” receptory CB1, a organizm nie wytwarza własnych kannabinoidów nie mogą wpływać one na układ endokannabinoidowy. Z tego powodu ważne jest, aby dieta była bogata w kwasy omega-3. Nie tylko są to związki ważne dla układu, ale także dla zdrowia ludzkiego w ogóle. Poprzez zwiększenie płodności, obniżenie cholesterolu, poprawy pracy stawów, serca itd.


Syndrom niedoboru


Niestety, nasza dieta zazwyczaj nie jest odpowiednio zbilansowana, i nie dostarczamy odpowiednich ilości wartości odżywczych wymaganych do utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemu endokannabinoidowego. W przypadkach, gdy niedobory żywieniowe lub inne problemy są przyczyną zaburzeń w systemie może rozwinąć się stan znany jako "syndrom niedoboru endokannabinoidowego". Może to prowadzić do różnych objawów i związanych z nimi warunków, w tym np. zespół jelita drażliwego, fibromialgii, migren.

Jak zapobiegać?

Jeśli człowiek cierpiący na ten syndrom jest w stanie poprawić swoją kondycję poprzez zwiększenie ilości omega-3 w diecie, może uzdrowić swoje receptory CB1, ułatwiając rozwój i zwiększać produkcję kannabinoidów endogennych w organizmie. Może być również pomocne uzupełnienie ilości kannabinoidów ze źródeł zewnętrznych, takich jak produkty CBD. Suplementacja kanabidiolem zwiększy koncentrację kanabinoidów w organizmie, co prowadzi do bardziej efektywnej pracy naszego układu endokannabinoidowego.

Komentarze

Zostaw komentarz

* Required field

Do góry