zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Kannabinoidy a rak wątrobowokomórkowy

Kannabinoidy a rak wątrobowokomórkowy

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest trzecią przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na całym świecie. 

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest trzecią przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na całym świecie. Początkowo rak rozwija się podstępnie, a jedyne objawy są trudne do odróżnienia od marskości wątroby. Do najważniejszych symptomów należy pogorszenie stanu ogólnego u chorego z marskością wątroby, ból w prawym podżebrzu, inne objawy wynikające z cholestazy, żółtaczki, powiększenie wątroby oraz wodobrzusze, może być rozpoznany na podstawie obrazu radiologicznego w tomografii komputerowej lub metodą rezonansu magnetycznego. W pozostałych przypadkach musi być wykonana biopsja. Gdy guzy  znajdują się w zaawansowanym stadium, dostępnych jest tylko kilka opcji terapeutycznych. Chemioterpia nie jest zalecana ze względu na niską skuteczność, a także z powodu upośledzonej czynności wątroby. Dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych metod leczenia w celu zwalczania tej choroby. Na świecie przeprowadzane są badania wpływu kannabinoidów - nowej rodziny potencjalnych leków przeciwnowotworowych - na wzrost HCC. Okazało się, że tetrahydrokannabinol THC główny aktywny składnik Cannabis sativa i JWH-015 (receptora kanabinoidowego selektywny agonista receptora kannabinoidowego) obniżył żywotność linii ludzkich komórek HCC HepG2 (linia komórkowa ludzkiego raka wątrobowokomórkowego wątroby) i Huh-7 (komórki raka wątrobowokomórkowego), efekt, który oparł się na stymulacji receptora CB (2). Poniżej wyniki badań klinicznych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21475304

Badania in vivo wykazały, że THC i JWH-015 zmniejszyło wzrost podskórnych heteroprzeszczepów HCC.. Ponadto, kannabinoidy są także zdolne do hamowania wzrostu nowotworu i wodobrzusza w ortotopowym modelu heteroprzeszczepu HCC. Takie  odkrycia mogą przyczynić się do projektowania nowych strategii terapeutycznych w leczeniu raka wątrobowokomórkowego.

Na świecie są prowadzone badania kliniczne nad kanabinoidami, które mogą pomóc w walce z innymi nowotworami, jak rak prostaty, piersi, mózgu, płuc czy też krwi. Link do badań:

http://mct.aacrjournals.org/content/6/11/2921.full?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&author1=McAllister&searchid=1&FIRSTINDEX=0&fdate=9/1/2007&resourcetype=HWCIT

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości kannabinoidy będą oczywistą i stosowaną w praktyce metodą zwalczania chorób nowotworowych.

Nasza rekomendacja w leczeniu nowotworów:

Komentarze

Zostaw komentarz

* Required field

Do góry