Kannabinoidy a rak wątrobowokomórkowy

Kannabinoidy a rak wątrobowokomórkowy

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest trzecią przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na całym świecie. Początkowo rak rozwija się podstępnie, a jedyne objawy są trudne do odróżnienia od marskości wątroby. Do najważniejszych symptomów należy pogorszenie stanu ogólnego u chorego z marskością wątroby, ból w prawym podżebrzu, inne objawy wynikające z cholestazy, żółtaczki, powiększenie wątroby oraz wodobrzusze, może być rozpoznany na podstawie obrazu radiologicznego w tomografii komputerowej lub metodą rezonansu magnetycznego. W pozostałych przypadkach musi być wykonana biopsja. Gdy guzy  znajdują się w zaawansowanym stadium, dostępnych jest tylko kilka opcji terapeutycznych. Chemioterpia nie jest zalecana ze względu na niską skuteczność, a także z powodu upośledzonej czynności wątroby. Dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych metod leczenia w celu zwalczania tej choroby. Na świecie przeprowadzane są badania wpływu kannabinoidów - nowej rodziny potencjalnych leków przeciwnowotworowych - na wzrost HCC. Okazało się, że tetrahydrokannabinol THC główny aktywny składnik Cannabis sativa i JWH-015 (receptora kanabinoidowego selektywny agonista receptora kannabinoidowego) obniżył żywotność linii ludzkich komórek HCC HepG2 (linia komórkowa ludzkiego raka wątrobowokomórkowego wątroby) i Huh-7 (komórki raka wątrobowokomórkowego), efekt, który oparł się na stymulacji receptora CB (2). Poniżej wyniki badań klinicznych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21475304

Badania in vivo wykazały, że THC i JWH-015 zmniejszyło wzrost podskórnych heteroprzeszczepów HCC.. Ponadto, kannabinoidy są także zdolne do hamowania wzrostu nowotworu i wodobrzusza w ortotopowym modelu heteroprzeszczepu HCC. Takie  odkrycia mogą przyczynić się do projektowania nowych strategii terapeutycznych w leczeniu raka wątrobowokomórkowego.

Na świecie są prowadzone badania kliniczne nad kanabinoidami, które mogą pomóc w walce z innymi nowotworami, jak rak prostaty, piersi, mózgu, płuc czy też krwi. Link do badań:

http://mct.aacrjournals.org/content/6/11/2921.full?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&author1=McAllister&searchid=1&FIRSTINDEX=0&fdate=9/1/2007&resourcetype=HWCIT

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości kannabinoidy będą oczywistą i stosowaną w praktyce metodą zwalczania chorób nowotworowych.

Nasza rekomendacja w leczeniu nowotworów:

     0komentarze